Logo Gmina Ciepłowody

News

News zdjęcie id 561

Święto książki w bibliotece

26.04.2018

23 kwietnia 2018 roku biblioteki należące do ząbkowickiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich świętowały Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej bibliotece wydarzenie to odbyło się już po raz trzeci. W tym właśnie dniu na wszystkich czytelników czekała niespodzianka. Każdy, kto nas odwiedził, otrzymywał nie tylko książkę, ale i różę.

O Światowym Dniu Książki pamiętały również  przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Bajkowa Kraina” w Ciepłowodach. Najmłodsi wzięli udział w zajęciach na podstawie książki T. Fletchera „W twojej książce jest potwór”. Właśnie w tej bajce zamieszkał tajemniczy stwór i wszyscy wspólnymi siłami próbowaliśmy go z niej wygonić. Dzieci łaskotały potwora, dmuchały na niego, przekręcały książeczkę w różne strony, aż udało się go przepędzić. Jednak okazało się, że bez stworka bajka jest smutna i nudna, a książeczka jest przecież jego domem. Nie pozostało nam nic innego, jak zawołać potworka z powrotem J. Na zakończenie zajęć najmłodsi kolorowali książkowego potwora, a starszaki stworzyły swoje własne wymyślone stworzenia. Wszystkie prace były wręcz niesamowite!      

Skąd w ogóle wziął się pomysł na obchodzenie Dnia Książki? W 1926 pewien wydawca z Walencji zaproponował, aby stworzyć tradycję związaną z literaturą. Zdecydowano, że święto książki odbywać się będzie 23 kwietnia. Właśnie w ten dzień przypadają daty śmierci wybitnych pisarzy, m.in.: Miguela de Cervantesa, Wiliama Szekspira czy Vladimira Nabokova. 23 kwietnia w Katalonii jest również obchodzony hucznie Dzień św. Jerzego – patrona Katalończyków. Początkowo, zgodnie z tradycją w czasie święta mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, które symbolizowały krew smoka pokonanego właśnie przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwdzięczać się podarowując mężczyznom książki. I ten piękny zwyczaj został przeniesiony do tradycji Światowego Dnia Książki.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.