Logo Gmina Ciepłowody

News

News zdjęcie id 814

GMINA CIEPŁOWODY - GALERIA

08.07.2019

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
w Ciepłowodach. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1318 roku. Obecny kościół swój wygląd zawdzięcza gruntownej odbudowie, która miała miejsce w 1809 roku po pożarze z 02.08.1808 roku, w trakcie, którego prawie wszystko uległo zniszczeniu za wyjątkiem okutych drzwi do zakrystii z XVI wieku, lóż szlacheckich oraz rycerskich epitafiów z XVII i XVIII wieku. We wnętrzu uwagę zwracają klasycystyczne organy oraz barokowa ambona.

Ruiny rycerskiego zamku wodnego w Ciepłowodach. Został on wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, jako obronna wieża mieszkalna otoczona fosą i murem. Rozbudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Wówczas to otoczono go nowoczesnymi umocnieniami bastejowymi. Spustoszony przez pożar w 1841 roku. Został on, co prawda odbudowany jednak zatarło to jego pierwotny charakter – zlikwidowano  w   tym  czasie  fosę i wał ziemny. Do dzisiaj  zachowała się  charakterystyczna  wieża mieszkalna. Obecnie ruiny zamku w Ciepłowodach są własnością prywatną.

Rezerwat przyrody „Muszkowicki Las Bukowy”leśny rezerwat przyrody utworzony w 1966 roku, położony jest w południowej części Wzgórz Niemczańskich, w gminie Ciepłowody, około 10 km na zachód od miejscowości Henryków. W całości znajduje się w obszarze Natura 2000 i Obszarze Chronionego Krajobrazu Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego bukowego i fragmentów przystrumykowych łęgów. Około 77 % drzewostanu stanowią grab, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klony, buki wśród których masowo występują Śnieżyczka przebiśnieg, Śnieżyca wiosenna, Kopytnik pospolity, Marzanka wonna.  Stary drzewostan sprzyja gnieżdżeniu się licznych rzadkich ptaków. Występuje tu cały szereg rzadkich gatunków zwierząt. Szczególnej ochronie podlegają 4 z nich: nietoperz mopek, nietoperz nocek oraz duży chrząszcz pachnica dębowa i leśny motyl przeplatka maturna, a także tu bogata fauna bezkręgowców, niektóre są bardzo rzadkie w Polsce, np. ślimak karpacki, który osiąga tu swój północny zasięg oraz ślimak obrzeżony gatunek, który jest skrajnie zagrożony wyginięciem. W bukowym lesie niedaleko rezerwatu znajdują się kurhanowe cmentarzyska kultury łużyckiej składające się z 29 kurhanówi stanowiące zabytek archeologiczny.


Kaplica św. Anny z 1707 r. leżąca na skraju Muszkowickiego Lasu,
na kaplicznym wzgórzu znajdującym się pobliżu wsi Muszkowice. Kaplica jest murowaną budowlą barokową nakrytą dachem dwuspadowym. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz z XVIII wieku z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem i postaciami św. Anny i św. Joachima. Przed kaplicą na polanie ustawiony jest szereg kapliczek i krzyży z XVIII-XIX wieku. W lesie w jej pobliżu znajdują się stacje drogi krzyżowej.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Dobrzenicach wsi oddalonej o około 4 kilometry od Ciepłowód. Jest to gotycki kościół z drugiej połowy XIII wieku, który przebudowano w XVIII wieku nadając mu barokowy wygląd. Budowlę rozbudowano o wieżę w końcu XIX wieku. Wyposażenie kościoła jest skromne i pochodzi z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują barokowa ambona z początku XVIII wieku wczesnogotycki portal kamienny w nawie oraz trzy renesansowe płyty nagrobne z drugiej połowy XVI wieku w murze.

Pałac z drugiej połowy XIX wieku w Karczownicach wsi położonej w odległości około 6 kilometrów od Ciepłowód. Pałac wybudowano z cegły i kamienia na planie prostokąta. Jest to budowla dwukondygnacyjna nakryta dachem dwuspadowym. Przed głównym wejściem do pałacu jest filarowy ganek podtrzymujący balkon. Za pałacem znajduje się niewielki, szczątkowy park.

Pałac barokowy z końca XVII wieku w Koźmicach wsi leżącej w odległości około 8 kilometrów od Ciepłowód. Jest to dwukondygnacyjna budowla z cegły powstała na planie litery L. Główne wejście zdobione jest portykiem kolumnowym oraz kartuszem fundatorów. Pałac otacza park krajobrazowy z aleją z żywotnika olbrzymiego.

Pałac barokowy w Tomicach wsi leżącej w odległości około 7 kilometrów od Ciepłowód. Pałac wybudowano w pierwszej połowie XVIII wieku z kamienia  i cegły, na planie litery „L”. Jest to dwukondygnacyjna budowla z głównym wejściem ozdobionym barokowym portalem.

Kościół parafialny Św. Marcina w Starym Henrykowie wsi położonej w odległości około 5 km od Ciepłowód. Kościół wybudowano w latach 1705-1706 a odrestaurowano w 1959 roku. Posiada bogate późnobarokowe wyposażenie z XVIII wieku.


 

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Piotrowicach Polskich wsi położonej w pobliżu Ciepłowód. To barokowa budowla z ciekawym wyposażeniem, wybudowana w XVIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Bolesnej
z Chrystusem zdjętym z krzyża.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.